Zmiany w dopłatach bezpośrednich

Więcej...

Konfekcjonowanie i sprzedaż

Więcej...

Konferencja

Więcej...

Kurs kombajnistów - trwa nabór

Więcej...

INTEGROWANA PRODUKCJA ROŚLINNA

Więcej...

PROW 2014-2020

Odzyskaj VAT

Kurs operatorów kombajnów zbożowych

Badania rolne w 2017 r.

Więcej...

Pride of Poland

 

Konferencja dla producentów zbóż i rzepaku w Końskowoli
Wpisany przez Administrator   
wtorek, 28 lutego 2017 09:46

W dniu 22 lutego 2017 roku w Centrum Innowacyjno-Szkoleniowym LODR w Końskowoli odbyła się konferencja dla producentów rolnych pt. „Nowe rozwiązania technologiczne w uprawie zbóż i rzepaku” zorganizowaną przez LODR w Końskowoli - Zespół Produkcji Roślinnej.

Konferencje otworzył i przywitał zaproszonych gości dyrektor LODR w Końskowoli Sławomir Plis. W tym roku tematem przewodnim były zagadnienia dot. nawożenia. Wykład pt. „Nawożenie doglebowe i dokarmianie dolistnie zbóż i rzepaku” przeprowadził  prof. dr hab. Czesław Szewczuk z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

W swoim wystąpieniu omówił szczegółowo zasady racjonalnego nawożenia roślin i nawozy dostępne na rynku. Przedstawił również funkcje poszczególnych składników pokarmowych w roślinach oraz objawy niedoborów.  W drugiej części spotkania swoje wystąpienia mieli przedstawiciele firm współpracujących z LODR w Końskowoli. Temat ochrony chemicznej zbóż i rzepaku zaprezentował przedstawiciel firmy Bayer CropScience – Józef Misiura. Omówił on innowacyjne środki ochrony roślin oraz zasady bezpiecznego ich stosowania. Natomiast nowe osiągnięcia w hodowli zbóż i rzepaku omówiła Marata Sytek z firmy Saaten Union, Rapool. Dużym zainteresowaniem, cieszył się również temat związany z uprawą gleby. Łukasz Stoma przedstawiciel firmy Horsch omówił techniki bezorkowe oraz przedstawił nowoczesne rozwiązania technologiczne stosowane w maszynach uprawowych. Na konferencji nie zabrakło również tematu przeprowadzonego przez przedstawiciela LODR - Krzysztof Kurus spec. ds. produkcji roślinnej omówił technologie uprawy rzepaku stosowaną na polu doświadczalno-wdrożeniowym w Pożógu II. Przedstawił również wyniki doświadczeń i plonowanie odmian mieszańcowych i populacyjnych rzepaku ozimego.

Zainteresowanie rolników poszerzaniem wiedzy z tego zakresu było bardzo duże. Zaszczyciło nas swoją obecnością ponad 100 osób, głównie producentów rolnych z całego województwa lubelskiego, ale również doradców rolnych i pracowników naukowych instytutów oraz firm współpracujących. Mamy nadzieję, że tego typu spotkanie przełoży się na pogłębienie dotychczasowej wiedzy rolników z zakresu agrotechniki oraz na uzyskiwanie większych plonów, a co za tym idzie również na większe dochody naszych gospodarstw.

Krzysztof Kurus