Nowinki technologiczne z Dąbrowic
Wpisany przez Administrator   
wtorek, 13 czerwca 2017 12:02

Zbiór mechaniczny owoców jagodowych i pestkowych do przetwórstwa nie należy do rzadkości. Innowacyjnym rozwiązaniem jest zbiór mechaniczny deserowych owoców pestkowych, takich jak wiśnie, czy śliwy. W Instytucie Ogrodnictwa w Zakładzie Agroinżynierii powstał prototyp kombajnu do zbioru pestkowych owoców deserowych. Można go było obejrzeć 8 czerwca w Dzień Otwartych Drzwi Instytutu Ogrodnictwa w Sadzie Doświadczalnym w Dąbrowicach.

Ta technologia wymaga również specjalnego prowadzenia drzew w formie tzw. korony stołowej. Taka forma prowadzenia drzew umożliwia umieszczenie przenośników zespołu odbioru i transportu owoców bezpośrednio pod otrząsanymi gałęziami. Tak zbierane owoce nie są narażone na uszkodzenia mechaniczne i mogą być przeznaczone do bezpośredniej konsumpcji. Ta technologia wymaga jeszcze dalszych badań.

Podczas imprezy można było obejrzeć wystawę maszyn i produktów dla sadownictwa, zwiedzić kwatery doświadczalne Sadu w Dąbrowicach. Organizatorzy zapewnili też objazd po sadzie zabytkowym londyńskim autobusem, o uprawach i prowadzonych tam doświadczeniach zwiedzającym opowiadał pilot. Nie zabrakło również wykładów o tematyce sadowniczej i warzywniczej. Zainteresowani mogli też korzystać z konsultacji i porad  prowadzonych przez pracowników naukowych Instytutu Ogrodnictwa.

Alicja Pawlak-Zdziechowska