Dzień Otwartych Drzwi w LODR w Końskowoli
Wpisany przez Administrator   
środa, 28 czerwca 2017 07:02

W ostatnią niedzielę czerwca, już po raz czterdziesty, LODR w Końskowoli zorganizował Dzień Otwartych Drzwi. To wyjątkowe dla nas przedsięwzięcie rozpoczęło się mszą świętą w kościele parafialnym w Końskowoli, po której uczestnicy uroczystości przeszli korowodem prowadzonym przez Orkiestrę Dętą Gminy Ko[L1] ńskowola na plac wystawowy, gdzie odbywała się dalsza część wydarzenia. Uroczystego otwarcia Dnia Otwartych Drzwi dokonał Dyrektor Lubelskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Końskowoli, a zarazem gospodarz przedsięwzięcia – Sławomir Plis.

Dyrektor LODR w swoim wystąpieniu odniósł się do aktualnej sytuacji doradztwa rolniczego, związanej z przeniesieniem podległości ODR-ów bezpośrednio pod Ministerstwo Rolnictwa. Wyraził nadzieję na unormowanie sytuacji majątkowej oraz polepszenie sytuacji finansowej firmy.

Następnie głos zabrał Wiceminister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Ryszard Zarudzki, który w swojej wypowiedzi podkreślił ważną rolę doradców rolniczych z LODR w funkcjonowaniu rolnictwa Lubelszczyzny, jednocześnie zauważył potrzebę pilnego wsparcia finansowego doradztwa rolniczego w kraju.

Ponadto słowa uznania dla doradztwa rolniczego na Lubelszczyźnie wyrazili Wiceminister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych Krzysztof Michałkiewicz oraz Wicewojewoda Lubelski Robert Gmitruczuk.

Odbyło się podsumowanie konkursów współorganizowanych przez LODR. Wiceminister Ryszard Zarudzki wręczył nagrody laureatom konkursu „Agroliga 2017” – w etapie regionalnym oraz laureatom konkursu „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne- 2017”. Uhonorowano także gospodarstwa wytypowane przez doradców LODR, które zwyciężyły  w konkursie „Rolnik Lubelszczyzny 2016” oraz w Ogólnopolskim Konkursie „Na najlepsze gospodarstwo ekologiczne w 2016 r.”. Wręczono puchary w konkursie na najlepszego samca i samicę wystawy królików.

Wręczono również nagrody dla hodowców bydła mlecznego z poszczególnych powiatów województwa lubelskiego za najwyższą wydajność mleczną.

Po uroczystym wręczaniu  nagród laureatom wszystkich konkursów, nastąpiła część artystyczna. Jako pierwszy wystąpił zespół baletowy Etiuda z wokalistami Zbigniewa Jonaka Puławskiego Ośrodka Kultury „Dom Chemika”. Jako kolejny wykonawca zaprezentował się Zespół Śpiewaczy przy Kole Gospodyń Wiejskich w Przybysławicach.

Gwiazdą imprezy był Łukasz Zagrobelny z zespołem.

Podczas Dnia Otwartych Drzwi na odwiedzających czekało mnóstwo atrakcji. Jak co roku, doradcy LODR przygotowali stoiska informacyjno-promocyjne LODR, gdzie udzielano fachowych porad z zakresu technologii produkcji, ekonomiki, ekologii i przedsiębiorczości.

Na polu doświadczalno-wdrożeniowym w Pożogu II rolnicy mieli możliwość obejrzenia kolekcji prawie 200 odmian roślin uprawnych. Tutaj odbył się też pokaz maszyn uprawowych firmy Agrolift oraz pokaz zastosowania dronów w rolnictwie precyzyjnym, a także maszyn do pobierania próbek glebowych firmy FHU Actra. W sadzie doświadczalnym zaprezentowano przydomową oczyszczalnię ścieków. Z kolei w pasiecie hodowlanej wszyscy miłośnicy pszczelarstwa mieli możliwość wysłuchania ciekawych wykładów.

Na najmłodszych uczestników Dnia Otwartych Drzwi przy scenie głównej czekały animatorki, które prowadziły liczne gry i zabawy.

Jak zwykle imprezie towarzyszyła wystawa zwierząt hodowlanych, maszyn rolniczych oraz kiermasze.

Patronat Honorowy nad wydarzeniem objęli: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi -  Krzysztof Jurgiel, Wiceminister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych – Krzysztof Michałkiewicz oraz Wojewoda Lubelski – Przemysław Czarnek.