DRONY I POKAZY MASZYN NA NASZYCH POLACH
Wpisany przez Administrator   
czwartek, 29 czerwca 2017 12:24

25 czerwca 2017 r. podczas Dnia Otwartych Drzwi w Lubelskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Końskowoli odbył się praktyczny pokaz pracy maszyn oraz wykorzystania dronów i urządzenia do pobierania prób glebowych. Miejscem pokazu było pole doświadczalno – wdrożeniowe w Pożogu II. Pierwsza część pokazu dotyczyła prezentacji urządzeń firmy „F.H.U. ACTRA” z Leżajska. Odbył się pokaz automatycznego pobierania prób glebowych za pomocą specjalistycznego sprzętu wykorzystującego pozycjonowanie GPS, którego celem jest określenie zasobności gleby w składniki mineralne.

Wykorzystany tu był automat hydrauliczny zamontowany na samochodzie terenowym który wywiera niewielki nacisk na glebę. Urządzenie pobiera próbkę gleby ze stałej głębokości sterowane precyzyjnym systemem DGPS. Punkty poboru gleby wyznaczane są automatycznie przez oprogramowanie. Po dokładnym obrysowaniu granic, pole przeznaczone do badania dzielone jest na prostokątne sektory o powierzchni do 4 ha, gdzie pobierane jest 15-20 próbek podstawowych, które wymieszane składają się na próbkę zbiorczą kierowaną do badań w akredytowanej Stacji Chemiczno – Rolniczej. W tej części pokazu można było zapoznać się również z zastosowaniem dronów w rolnictwie precyzyjnym, które pozwala nam na uzyskanie kolejnych istotnych informacji, a połączenie ich z wynikami badań gleby, skanowaniem pola, mapami plonu daje możliwość programowania dawek nawozów i środków ochrony roślin.

W drugiej części pokazu zaprezentowane zostały maszyny do uprawy ścierniskowej i uprawy przedsiewnej firmy „AGROLIFT”. Zainteresowani rolnicy i doradcy mogli zapoznać się z nowymi rozwiązaniami technologicznymi i wydajnością tych maszyn oraz kompletną ofertą firmy. Można było zobaczyć w pracy następujące maszyny: brona talerzowa o szerokości roboczej 3m, agregat podorywkowy na zabezpieczeniu zrywalnym 2,2m, kultywator ścierniskowy z wałem rurowym, pług czteroskibowy jednobelkowy, agregat uprawowy z wałem przednim (wersja ciężka).