VII Święto truskawki
Wpisany przez Administrator   
poniedziałek, 03 lipca 2017 12:42

Niedziela, 2 lipca br. w Gminie Puławy upłynęła z truskawką w tle. Na stadionie sportowym w Górze Puławskiej odbyła się 7. edycja Święta Truskawki. Wydarzenie z rok na rok zyskuje coraz większą sympatię i popularność.

Święto Truskawki rozpoczęło się tradycyjnie, od polowej Mszy Św. w intencji plantatorów i obfitych zbiorów. Uroczystego otwarcia imprezy dokonał Wójt Gminy Puławy Pan Krzysztof Brzeziński, potem nastąpiły wystąpienia okolicznościowe przybyłych gości.

 

 

Odwiedzających imprezę w tym roku czekały liczne stosika,  na których każdy mógł znaleźć dla siebie coś interesującego między innymi rękodzieło artystyczne, doradztwo rolnicze świadczone przez pracowników LODR w Końskowoli.  Spore zainteresowanie wzbudzały stoiska przygotowane przez mieszkańców gminy (sołectwa), które brały udział w konkursie na najpiękniejsze truskawkowe stoisko 2017. Na których można było skosztować przeróżnych ciast sałatek oraz nalewek oczywiście o smaku truskawki. Co roku te barwne, truskawkowe prezentacje przygotowywane przez sołectwa, szkoły i stowarzyszenia zaskakują nas pięknym wykonaniem, pomysłowością i oryginalnością. Wszystkie stoiska z pewnością zasługują na podziw, jednak reguły konkursu są nieubłagane, i jury musi wybrać trzy stoiska, które wyróżniają się z pośród pozostałych. W trakcie trwania Święta ogłoszono wyniki konkursów, które rozgrywały się wcześniej mianowicie: „Na pierwszą łubiankę truskawek w Gminie Puławy”, „plebiscyt na plantatora roku” ,”konkurs na najdorodniejszą truskawkę”. I tu pojawiło się zaskoczenie dwa dni po oficjalnym zakończeniu tegorocznej edycji konkursu na najdorodniejszą truskawkę sezonu, do Urzędu Gminy Puławy zgłosiła się Wioletta Chrost z Leokadiowa z prawdziwym, truskawkowym gigantem. Owoc odmiany Roxana osiągnął wagę 214 gram. Dotychczasowy, nieoficjalny rekord Polski został tym samym pobity - wynosił on 192 gram. Truskawce z Leokadiowa niewiele zabrakło do oficjalnego rekordu świata, który został ustanowiony w Japonii i wynosi 250 gram. Komisja konkursowa, za zgodą Wójta Gminy Puławy, zdecydowała o przyznaniu Państwu Chrost nagrody specjalnej poza konkursem.

Część artystyczną rozpoczęły występy lokalnych zespołów muzycznych, tanecznych i kabaretowych m.in. Karolinki z Góry Puławskiej, Śpiewające seniorki z Gołębia oraz dzieci i młodzież ze szkoły w Górze Puławskiej. W kolejnej części obył się koncert akordeonowy wykonany przez Bartłomieja Lipskiego oraz występ zespołów The Dark Stones i Cyganeria z Góry Puławskiej.

Kolejnym punktem programu był Truskawkowy Turniej Sołectw, w którym drużyny reprezentujące poszczególne stosika zmagały się z rozmaitymi dyscyplinami sprawnościowymi, okraszonymi solidną dawką truskawek i humoru.

Zgodnie z programem rozpoczęły się wybory Miss Truskawki 2017. Jurorzy nie mieli łatwego zadania, ponieważ jak co roku kandydatki zachwycały pomysłowością strojów i urokiem osobistym.

Wieczorem stadion w Górze Puławskiej zaczął wypełniać się po brzegi, a to za sprawą muzycznych atrakcji.  Miłośników truskawkowych atrakcji zapraszamy za rok.

Grzegorz Sijka