Gala finałowa XVII edycji ogólnopolskiego konkursu "Sposób na Sukces"
Wpisany przez Administrator   
środa, 05 lipca 2017 13:52

W dniu 4 lipca 2017 r. w Pałacu Belweder w Warszawie miała miejsce Gala finałowa XVII edycji ogólnopolskiego konkursu "Sposób na Sukces" na której nastąpiło uroczyste wręczenie nagród laureatom i wyróżnionym w konkursie.

Organizatorem konkursu Sposób na Sukces jest Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie we współpracy z: Kancelarią Prezydenta RP, Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi, ARiMR, PARP, Bankiem BGŻ BNP Paribas S.A.,  Firmą  Agrobroker  - Ubezpieczenia i Doradztwo, Stowarzyszeniem „AgroBiznesKlub”, Stowarzyszeniem „Sposób na Sukces”, Towarzystwem Inicjatyw Społecznych „Nowy Świat” i Urzędem Patentowym RP.

Patronat nad konkursem od początku jego istnienia sprawuje Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. XVII edycja została objęta honorowym patronatem przez prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudę.

 

 

Ideą konkursu Sposób na Sukces jest promocja rozwoju przedsiębiorczości poprzez realizację pozarolniczych przedsięwzięć tworzących nowe miejsca pracy na obszarach wiejskich. Celem konkursu jest także aktywizacja gospodarcza mieszkańców wsi, upowszechnianie informacji o wyróżnionych przedsięwzięciach gospodarczych oraz wymiana doświadczeń i współpraca pomiędzy uczestnikami konkursu.

I miejsce w kategorii indywidualnej zajęła firma BIALCON – właścicielka Pani Barbara Chwesiuk. Realizowane przez firmę BIALCON przedsięwzięcie inwestycyjne polegało na utworzeniu Manufaktury Cieleśnica zajmującej się produkcją przetworów domowych na bazie naturalnych surowców: ziół, owoców i warzyw, urozmaiconych o nowoczesne połączenia smaków.

Manufaktura funkcjonuje w kuchni pałacu w Cieleśnicy,  Gmina Rokitno, powiat bialski. Wytwarzane są tam artykuły spożywcze produkowane tradycyjnymi metodami bez używania konserwantów, sztucznych aromatów i barwników. Produkcja opiera się na tradycyjnych przepisach na przetwory domowe, które są urozmaicane o nowe połączenia składników. Firma wytwarza około 50 produktów: oleje tłoczone na zimno, syropy ze świeżych kwiatów, ziół i dzikich owoców, konfitury tradycyjne, konfitury i sosy do dań wytrawnych, mieszanki herbaciane z kwiatami, owocami i ziołami, kwiaty i zioła do parzenia, tradycyjne zioła przyprawowe, miody i inne. Przetwory wytwarzane są w limitowanych ilościach.  Produkcja ich odbywa się sezonowo, tak jak mają miejsce terminy zbiorów w przyrodzie. Surowce do produkcji pochodzą w całości z terenów Południowego Podlasia.

Wyroby Manufaktury z Cieleśnicy sprzedawane są na terenie kraju w około 30 sklepach i w dwóch punktach w Londynie.

Firma Proponowane przez BIALCON kolekcje są odpowiedzią na potrzeby kobiet ceniących elegancję oraz proste, ale niebanalne fasony. W ofercie odnajdziemy zarówno stroje wizytowe, biurowe jak również odzież casual BIALCON powstała w 1992 roku. Zakład produkcyjny i siedziba firmy znajdują się w Białej Podlaskiej. W firmie pracuje blisko 300 osób (kobiety – szwaczki).  Kolekcje ubrań trafiają do klientek w Polsce, Finalndii, na Litwie, w Rosji i w Niemczech. Proponowane przez BIALCON kolekcje ubrań skierowane są na potrzeby kobiet ceniących prostą, klasyczną elegancję oraz niebanalne fasony. W 2013 roku firma BIALCON poszerzyła zakres swojej działalności otwierając niewielki hotel w odrestaurowanym pałacu w miejscowości Cieleśnica. Pałac jest przepięknym klasycystycznym obiektem położonym w 9 ha parku.  W maju 2015 roku firma utworzyła Manufakturę Cieleśnica.

Wyróżnienie w XVII edycji ogólnopolskiego konkursu "Sposób na Sukces" otrzymało Gospodarstwo Ekologiczne – właściciele Dorota i Jerzy Moń z miejscowości Krupe w powiecie krasnostawskim.

Nagrodzonym przedsięwzięciem jest produkcja wysokiej jakości serów podpuszczkowych. Uzyskanie certyfikatu zgodności PL-EKO-07-04210.

Państwo Dorota i Jerzy Moń prowadzą 12 ha gospodarstwo rolne. Poszukiwania sposobu prowadzenia gospodarstwa zaowocowały uzyskaniem certyfikatu gospodarstwa ekologicznego. W zakresie produkcji roślinnej w gospodarstwie uprawiane są: gryka zwyczajna, pszenica ozima, owies, żyto ozime, Truskawki. Z mleka pozyskiwanego od krów właściciele wytwarzają ekologiczne sery. W 2015 roku do produkcji wprowadzono nowy asortyment – ser długo dojrzewający, ser w popiele oraz ser w suszonej papryce. W województwie lubelskim gospodarstwo Państwa Moń jest jedynym tego rodzaju certyfikowanym gospodarstwem ekologicznym – serowarskim.

Na Gali Finałowej obecni byli przedstawiciele LODR w Końskowoli: Sławomir Plis - Dyrektor LODR, Katarzyna Koszołko - kierownik PZDR w Białej Podlaskiej z s. w Grabanowie i Krystyna Laskowska - koordynator Biura Rachunkowego LODR. 

Krystyna Laskowska