Aktualna sytuacja ASF - spotkanie w Grabanowie
Wpisany przez Administrator   
wtorek, 11 lipca 2017 08:39

Dnia 10 lipca 2017 r. w siedzibie Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w  Białej Podlaskiej z siedzibą  w Grabanowie odbyło się spotkanie, którego tematem było omówienie aktualnej sytuacji w związku z występowanie afrykańskiego pomoru świń na terenie województwa lubelskiego. Wśród zgromadzonych osób byli producenci trzody z powiatu bialskiego, oraz przedstawiciele instytucji sektora rolniczego województwa lubelskiego, w tym Wojewoda Lubelski Przemysław Czarnek. Oficjalnego powitania zebranych gości dokonał dyrektor LODR w Końskowoli Sławomir Plis.

Największym zagrożeniem w rozprzestrzenianiu się choroby są dziki, oraz ich zwłoki.  Wirus rozprzestrzenia się w populacji dzików, nawet po ich padnięciu stanowi zagrożenie, dlatego ważne jest usuwanie padłych zwierząt i utylizowanie ich zwłok w celu zniszczenia wirusa. Na dzień dzisiejszy mamy potwierdzonych 50 ognisk tej choroby u świń, oraz 386 przypadków u dzików.

Wszystkie zainteresowane „grupy” muszą być mocno zaangażowane i silnie motywowane do podejmowanie decyzji i działań zanim stan będzie gorszy niż jest obecnie. Każdy z nas
(w tym zwłaszcza hodowcy świń) ma możliwość ograniczać ryzyko rozprzestrzeniania się ASF, poprzez przestrzeganie stosownych zakazów i nakazów ustanowionych w prawodawstwie.

Lubelski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Końskowoli również ma świadomość zagrożeń jakie niesie ze sobą ASF, dlatego nasi doradcy prowadzą szereg działań informacyjno-doradczych i starają się dotrzeć do jak najszerszej grupy rolników, a w szczególności producentów trzody chlewnej.

Organizatorem spotkania była Lubelska Izba Rolnicza, przy jednoczesnym udziale Lubelskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Końskowoli.