Święto plonów w powiecie krasnostawskim
Wpisany przez Administrator   
piątek, 01 września 2017 08:29

Gospodarzem tegorocznych dożynek w powiecie krasnostawskim była Gmina Rudnik.  Odbyły się one 27 sierpnia 2017 r. w Rudniku. Powiatowe święto rozpoczęła msza św. za szczęśliwie zebrane plony odprawiona w intencji rolników. Następnie Wójt Gminy Rudnik Tadeusz Zdunek powitał przybyłych gości, wśród których nie zabrakło parlamentarzystów, radnych powiatu, przedstawicieli poszczególnych gmin, dyrektorów szkół i placówek z terenu powiatu, przedsiębiorstw, a przede wszystkim rolników.

Następnie na placu wystawowym zaprezentowały się poszczególne gminy z całego powiatu, które przyniosły ze sobą wspaniałe, wielobarwne wieńce dożynkowe. Po prezentacji rozpoczął się obrzęd dożynkowy przygotowany przez dzieci i młodzież z Zespołu Szkół w Rudniku pod kierownictwem pani Krystyny Kobylańskiej. Starostami tegorocznych dożynek byli:  pani  Dorota Koziej i pan Andrzej Łoński.

W czasie dożynek odbyły się konkursy, na najładniejszy wieniec oraz najładniejsze gminne stoisko wystawowe. Jednym z członków komisji konkursowej była pracownica PZDR w Krasnymstawie Pani Magdalena Sudak. Najładniejszym wieńcem dożynkowym okazał się wieniec wykonany przez Stowarzyszenie „Sami Swoi” z Rudnika. II miejsce otrzymał wieniec z Gorzkowa wykonany przez panią Beatę Puławską wspólnie z pracownikami Gminy i Centrum Społeczno-Kulturalnego w Gorzkowie. Miejsce III otrzymał wieniec z gminy Siennica Różana, uwiły go panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Woli Siennickiej.

W konkursie na najładniejsze Stoisko Gminne I nagrodę przyznano Gminie Rudnik.

Kolejnym punktem dożynek było wręczenie nagrody i dyplomu przez Starostę Krasnostawskiego dla Państwa Doroty i Jerzego Moń, którzy znaleźli się w gronie finalistów XVII edycji konkursu „Sposób na sukces” -  „Produkcja wysokiej jakości serów podpuszczkowych", organizowanego przez Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie.

Nagrodę rzeczową oraz puchar od Starosty Krasnostawskiego otrzymało również gospodarstwo Państwa Agnieszki i Arkadiusza Matycz za „Srebrny Laur” konkursu AGROLIGA 2017 - organizowanego przez Lubelski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Końskowoli.

Jesteśmy dumni że, wyróżnione gospodarstwa Państwa  Moń oraz Państwa Matycz są gospodarstwami współpracującymi z PZDR w Krasnymstawie.

W czasie Dożynek Powiatowych w imieniu Dyrektora LODR w Końskowoli Pana Sławomira Plisa głos zabrał Kierownik PZDR w Krasnymstawie Wiesław Orzędowski, który odczytał list okolicznościowy skierowany do rolników i przedstawicieli władz samorządowych, składając serdeczne podziękowania za codzienny wysiłek jaki wkładają w rozwój rolnictwa.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się stoiska, które w bardzo ciekawy sposób zachęcały wszystkich uczestników do rozmowy i swoich prezentacji. PZDR Krasnystaw przygotował bardzo bogatą kolekcje odmian zbóż, ziół oraz ziemniaków. Szczególnym zainteresowaniem cieszyła się kolekcja odmian zbóż zalecanych dla województwa lubelskiego. Na stoisku PZDR Krasnystaw można było skorzystać z materiałów oraz doradztwa na temat stosowanych technologii w produkcji roślinnej i zwierzęcej w szczególności o zagrożeniach jakie niesie za sobą ASF (afrykański pomór świń). Cenne informacje przekazywali również na swoim stoisku pracownicy Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa – Biuro Powiatowe w Krasnymstawie. Na stoisku KRUS pracownicy udzielali wyczerpujących informacji na temat ubezpieczeń w rolnictwie.

Na scenę wkraczały kolejno zespoły i kapele ludowe z terenu powiatu. Widzowie mieli problem, czy oglądać wspaniałe występy, czy też przemieścić się i korzystać z przygotowanych potraw przez Panie z Kół Gospodyń Wiejskich w poszczególnych stoiskach gminnych.

Wiesław Orzędowski
Ireneusz Król