Święto plonów w powiecie janowskim
Wpisany przez Administrator   
środa, 06 września 2017 13:03

Każdego roku w ostatnią niedzielę sierpnia po zakończeniu żniw, organizowane są Dożynki Powiatu Janowskiego. Jest to impreza cykliczna organizowana corocznie w innej gminie. Impreza składa się z dwóch części: oficjalnej i artystycznej. W tym roku Dożynki Powiatowe odbyły się 27 sierpnia w Godziszowie. Gospodarzami tegorocznych dożynek był Starosta Janowski – Pan  Grzegorz Pyrzyna i Wójt Gminy Godziszów  Pan Józef Zbytniewski.

Dożynki to największe święto gospodarskie rolników, będące ukoronowaniem ich całorocznego trudu, obchodzone po zakończeniu wszystkich największych prac polowych i zebraniu plonów.

Tradycyjnie Dożynki rozpoczęły się uroczystą dziękczynną  Mszą Świętą w Kościele Parafialnym  pod wezwaniem Św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Godziszowie. Podczas nabożeństwa  ks. Proboszcz kanonik Józef Krawczyk mówił o trudnej pracy rolnika, jej znaczeniu i wartości dla narodu polskiego, poświęcił wieńce i chlebki dożynkowe.

Po zakończeniu Mszy Świętej, barwny korowód dożynkowy przeszedł na plac przy Urzędzie Gminy Godziszów. Uroczystego otwarcia imprezy dokonali Starosta Powiatu Janowskiego i Wójt Gminy Godziszów, powitali  zaproszonych gości ,  podziękowali  rolnikom za trud włożonej pracy w rolnictwie. Po zakończeniu części oficjalnej nastąpiła prezentacja wieńców dożynkowych, zaprezentowano jedenaście wieńców dożynkowych. Każdy wieniec był wyjątkowy i niepowtarzalny, wymagał ogromu pracy. Kolejnym punktem programu święta plonów były występy artystyczne zespołów ludowych, imprezę zamknęła zabawa pod gwiazdami.

Pracownicy Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Janowie Lubelskim przygotowali stoisko promujące Lubelski Ośrodek Doradztwa Rolniczego. Nasze stoisko odwiedziło wielu rolników - na co dzień współpracujących z doradcami. Udzielono wiele instruktaży oraz rozkolportowano ulotki związane z doradztwem rolniczym.