Święto Plonów Gminy Wólka
Wpisany przez Administrator   
czwartek, 07 września 2017 08:52

W niedzielę 03.09.2017 r. w miejscowości Turka - powiat lubelski - odbyło się Święto Plonów Gminy Wólka. Podczas gminnych uroczystości dożynkowych Pan Minister Krzysztof Michałkiewicz oraz Pan Sławomir Plis Dyrektor Lubelskiego Ośrodka Rolniczego w Końskowoli dokonali uroczystego wręczenia odznaki honorowej „Zasłużony dla rolnictwa”, która jest najwyższej rangi odznaczeniem w zakresie działalności na rzecz rozwoju rolnictwa, nadawanym przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi dla osób działających na rzecz rozwoju obszarów wiejskich.

Odznakami „Zasłużony dla rolnictwa” uhonorowani zostali rolnicy z województwa lubelskiego: p. Ozimek Piotr z miejscowości Czółna, p. Wójcik Józef w  miejscowości Kłodnica Dolna, p. Dudek Tadeusz z miejscowości Stary Franciszków, p. Kijek Mariusz z miejscowości Tomaszówka, p. Omiotek Piotr  z miejscowości Krzczonów oraz p. Mielnik Stanisław  z miejscowości Mętów, których wiedza i zaangażowanie przyczyniły się do podniesienia poziomu gospodarstw rolnych.

Dożynki to jeden z najpiękniejszych dni w roku dla rolnika – to święto plonów, radości i odpoczynku po ciężkiej pracy. Ta piękna tradycja stanowi ważny element polskiej kultury i tożsamości. Podkreśla takie wartości jak: przywiązanie do zawodu, szacunek dla przyrody, wolę kultywowania zwyczajów ojców. Podczas tegorocznych obchodów Święta Plonów Gminy Wólka zaszczytne funkcje starostów dożynek pełnili Państwo Ewa i Andrzej Woźniak, od pokoleń  związani z gminą Wólka. Dużym zainteresowaniem cieszyło się stoisko promocyjne Lubelskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Końskowoli, przygotowane przez Powiatowy Zespołów Doradztwa Rolniczego w  Elizówce. Rolnicy odwiedzający stoisko mogli zobaczyć wiele nowości w odmianach zbóż, owoców jak i orzechów laskowych oraz uzyskać profesjonalną poradę w zakresie tematyki działania doradztwa rolniczego.

Kierownik PZDR Elizówka
dr inż. Sylwia Pisarek-Piotrowska