Dożynki Gminno-Parafialne w Grabowcu
Wpisany przez Administrator   
piątek, 08 września 2017 08:56

Dożynki w Grabowcu odbyły się 20 sierpnia 2017 roku. Od kilku lat centralnym miejscem uroczystości, są błonia w miejscowości Grabowiec Góra, w związku z tym co roku kolejne sołectwa są gospodarzami dożynek. Korowód dożynkowy wyruszył z placu przed Gminnym Ośrodkiem Kultury, by o godzinie 12.00 wziąć udział we Mszy Świętej Dziękczynnej za zbiory, a prowadziła go Orkiestra Dęta GOK. Następnie, na bryczce powożonej przez pana Jarosława Ulanowskiego jechali starości dożynek, szły władze gminy, zaproszeni goście i delegacje poszczególnych sołectw.

Mszę Świętą celebrował proboszcz naszej parafii, ks. Zygmunt Żółkiewski. Chleb na ołtarzu złożyli tegoroczni Starości: pani Jolanta Szepiszczak z Hołużnego i pan Krzysztof Jaroszyński z Szystowic. Wieńce dożynkowe i chleb na ręce wójta gminy, pana Waldemara Greniuka i Przewodniczącej Rady, pani Agnieszki Rachańskiej ofiarowało 11 delegacji z gminy Grabowiec, a były to:  Klub Seniora „Pojednanie”, Bereść, Grabowczyk, Grabowiec, Grabowiec Góra, Hołużne, Ornatowice, Skomorochy Małe, Wolica Uchańska, Wólka Tuczępska i Żurawlów. Po błogosławieństwie, kończącym Liturgię dzielono się chlebem wypieczonym z tegorocznej mąki, z wierszem wystąpiła pani Janina Kulik, laureatka wielu konkursów dla seniorów.

Wszyscy  uczestnicy mogli skorzystać z poczęstunku przygotowanego na stoiskach z potrawami regionalnymi.  Tradycyjnie, na dożynkach w Grabowcu odbyła się wystawa rolnicza oraz konkurs ekologiczny „Z Ekologią na Ty” przygotowane przez panią Ewę Pijajko (LODR). Bogata kolekcja odmian zbóż, ziemniaków, owoców i warzyw przyciągały uczestników i zachęcały do dyskusji, dzieci natomiast zachwycone były udziałem w konkursie ekologicznym, w którym po zakręceniu kołem fortuny losującym kategorię pytań, odpowiadały na zagadkę z zakresu ekologii i ochrony środowiska by móc wybrać sobie upragnioną nagrodę.

Nagrody rzeczowe w konkursie zostały ufundowane przez  Lubelski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Końskowoli, GOK Grabowiec, Stację Paliw w Grabowcu, firmę Usługi Remontowo-Budowlane „RADEX”, firmę „AN-BUD Docieplenia” Andrzej Szerafin oraz firmę „GREINPLAST PLUS” Zamość.

W imprezie udział wzięły także: KRUS, ARiMR, Zakłady Zbożowe w Zamościu.

Na placu stanęły dmuchane zjeżdżalnie, stoiska z zabawkami i garmażerią.  Na scenie wystąpili: KGW Grabowiec Góra w scenkach kabaretowych, niezwykle kolorowa grupa „Złoty Tabor”, zespół młodzieżowy z GOK „Pozytywnie Zakręceni”, gwiazda wieczoru, zespół „Jako Tako”, Kapela Ludowa GOK, Patrycja Wilgos.

Opracowała: Pijajko Ewa, Sawicka Katarzyna
Foto: Kordyś Dominik