Dożynki powiatu chełmskiego
Wpisany przez Administrator   
środa, 13 września 2017 11:18

W niedzielę, 10 września br. w Rejowcu zostały zorganizowane dożynki powiatu chełmskiego. To piękne staropolskie święto było ukoronowaniem całorocznej pracy rolników. Dożynki odbyły się w pałacowo-parkowej scenerii, przy bardzo sprzyjającej aurze pogodowej. Uroczystości dożynkowe rozpoczęły się o godzinie 12.00 uroczystą Mszą św. w intencji rolników i ich rodzin, którą sprawował proboszcz Rejowca - Andrzej Jeżyna. Gospodarzem dożynek był Starosta Chełmski Piotr Deniszczuk oraz Burmistrz Rejowca Tadeusz Górski, którzy dokonali oficjalnego otwarcia uroczystości dożynkowych i powitania przybyłych gości.

Szczególne podziękowania oraz słowa najwyższego uznania skierowano do rolników, dziękowano za ich ciężką pracę i całoroczny trud, ponieważ to dzięki ich codziennej pracy na naszych stołach nie brakuje chleba.

Podczas Mszy św. starostowie dożynek Ewa Lewczuk z Ignatowa Kolonii gm. Kamień oraz Edward Gersztyn z Adamowa gm. Rejowiec złożyli bochen chleba na ręce gospodarzy, aby sprawiedliwie dzielili wśród potrzebujących. Uświetnieniem ceremoniału święta plonów było poświęcenie wieńców dożynkowych, przywiezionych przez delegacje z poszczególnych gmin.

Podczas uroczystości dożynkowych osobom wyróżniającym się osiągnięciami w dziedzinie rolnictwa, rozwoju wsi i rynków rolnych przyznano odznaki honorowe „Zasłużony dla rolnictwa”.

Tradycyjnie już podczas dożynek rozstrzygnięto wiele konkursów. Między innymi oceniano wieńce dożynkowe, wykonane z wielką pieczołowitością, z  tegorocznych kłosów zbóż, owoców, warzyw i kwiatów. Komisja konkursowa, po obejrzeniu 14 wieńców, przyznała I miejsce KGW Hruszów, gmina Rejowiec, II miejsce ex aequo Sołectwu Strachosław - gmina Kamień i Koło Gospodyń Wiejskich w Siedliszczu, III miejsce zajęło Koło Gospodyń Wiejskich z Rożdżałowa - gmina Chełm.

W konkursie na najsmaczniejszy bochen chleba zwyciężyło Sołectwo Sawin, II miejsce zajęła Agnieszka Kulińska z Mościsk - gmina Dorohusk oraz III miejsce Małgorzata Jałtoszuk z Żalina, gmina Ruda-Huta.

Niemałe wyzwanie stało przed komisją oceniającą najsmaczniejsze ciasto, która po ożywionej dyskusji przyznała I miejsce za „Pączki z wisienką” p. Halinie Rzepeckiej z Pawłowa, II miejsce za „Łabędzie ptysiowe” przypadło Agnieszce Chmielewskiej z Siedliszcza i III miejsce za ciasto „Fantazja” dostała Grażyna Burda z Wojsławic.

Do konkursu na najsmaczniejszą nalewkę przystąpiło wielu uczestników, a komisja oceniająca przyznała I miejsce Krystynie Studzisz z Roztoki za „Jeżynówkę”, II miejsce zajęła „Śliwowica” Barbary Jóźwik z Rudy oraz III miejsce „Malinówka” Piotra Czapki z Kamienia.

W konkursie na najładniejszą kompozycję owocowo-warzywno-kwiatową zwyciężyli: Iwona Jędruszczak z Hruszowa, która zajęła I miejsce, II miejsce Teresa Wójtowicz z KGW Niedziałowice, III miejsce: Monika Czaus z Kobylego

Podczas dożynek licznie prezentowały się koła gospodyń z poszczególnych gmin, oraz instytucje i firmy z powiatu chełmskiego. Swoje stoisko przygotowali również Pracownicy Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Chełmie. Promowano najnowsze, zalecane do uprawy w naszym województwie, odmiany zbóż, ziemniaków. Ciekawie prezentowała się ekspozycja owocowo-warzywna.  Nasze stoisko odwiedziło wielu rolników, udzielono wielu instruktaży i porad, rozdawano  ulotki i materiały informacyjne.

Po obrzędach dożynkowych rozpoczęła się część artystyczna, licznie prezentowały się zespoły i kapele ludowe. Gwiazdą wieczoru był występ Eleni, a następnie wystąpił zespół Mega Dance i Histon. Uświetnieniem imprezy był pokaz sztucznych ogni w późnych godzinach wieczornych. 

Mirosława Garbacz