Dożynki Powiatowe w Sosnówce
Wpisany przez Administrator   
środa, 13 września 2017 13:46

Deszczowa i chłodna pogoda w niedzielę 3 września br. nie przeszkodziła w organizacji Dożynek Powiatu Biała Podlaska. Były to już 19 dożynki i po raz pierwszy gospodarzem dożynek była gmina Sosnówka. Na gości czekał bogaty program i sporo atrakcji.
Dożynki rozpoczęły się od Mszy Św. polowej na terenie boiska sportowego przy Gimnazjum w Sosnówce. Odprawił ją biskup diecezji  pińskiej na Białorusi. Po Mszy Świętej uformował się korowód dożynkowy i nastąpiło oficjalne otwarcie dożynek, prezentacja wieńców dożynkowych, wręczenie odznak honorowych, konkursy, degustacja potraw regionalnych oraz występy muzyczne.

W uroczystościach dożynkowych uczestniczyły delegacje zaprzyjaźnionych z powiatem samorządów z Niemiec i Litwy, parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządu wojewódzkiego, licznie przybyli radni powiatowi i gminni, wójtowie i burmistrzowie, a także dyrektorzy instytucji i jednostek działających na terenie województwa lubelskiego, w tym również powiatu bialskiego. Obecni byli również przedstawiciele służb mundurowych, wyższych uczelni oraz szkół i placówek funkcjonujących  na terenie powiatu, kierownictwo i pracownicy placówek Służby Zdrowia, oświaty, kultury i sportu, kierownicy i pracownicy Gminnych Ośrodków Kultury, przedstawicielki Kół Gospodyń Wiejskich, przedstawiciele fundacji, izb, stowarzyszeń, a także przedstawiciele LODR w Końskowoli z PZDR  Wisznice i Grabanów.

Wspomniane już wyżej wieńce dożynkowe można było podziwiać podczas korowodu dożynkowego i na placu wystawowym. Tym najładniejszym był wieniec Gminy Kodeń. Drugie miejsce przypadło wieńcowi z Gminy Biała Podlaska, a trzecie wieńcowi z Gminy Tuczna. W konkursie na ekspozycję promującą powiat bialski wygrała Gmina Rokitno przed Drelowem i Łomazami. W konkursie  „Nasz chleb najlepszy” najlepsze okazały się wypieki firmy Drelove z Drelowa. W pracach  komisji  konkursowych brali udział pracownicy z PZDR Wisznice: Małgorzata Doroszuk, Magdalena Marczuk i Elżbieta Szołucha.

Kolejnym punktem programu było wręczenie odznak honorowych „Zasłużony dla Rolnictwa” przyznanych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Krzysztofa Jurgiela dla najlepszych rolników z terenu powiatu bialskiego, wręczenie wyróżnień  Medalem Pamiątkowym Województwa Lubelskiego oraz  medalem  „Zasłużony dla Powiatu Bialskiego”. Wśród odznaczonych „Zasłużony dla Rolnictwa” był Maciej Lewczuk pracownik z PZDR Wisznice. Nominacje do odznaczenia uzyskał od Wójta Gminy Wisznice za co serdecznie dziękujemy, a koledze Maciejowi gratulujemy.

Przez cały czas trwania dożynek przybyli goście mogli oglądać stoiska wystawione przez reprezentacje gmin z terenu powiatu bialskiego. Przy nich odbywały się m.in. degustacje potraw regionalnych, w tym tych przygotowywanych na oczach biesiadników, a także prezentacje rękodzieła czy mini koncerty lokalnych kapel ludowych.

Pracownicy Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Wisznicach  przygotowali stoisko promujące Lubelski Ośrodek Doradztwa Rolniczego.  Mimo nie najlepszej pogody nasze stoisko odwiedziło wielu rolników.  Udzielono wielu porad i instruktaży oraz rozkolportowano ulotki związane z doradztwem rolniczym.