Dożynki Powiatowe w Milejowie
Wpisany przez Administrator   
piątek, 15 września 2017 09:23

Dożynki to dziękczynne święto żniw i płodów rolnych, święto niesłychanie ważne dla rolników, jest zakończeniem całorocznej pracy, a tym samym nagrodą za licznie zebrane plony.

„Rok przeminął jakby tydzień
I dożynek nadszedł dzień
W darze niesiemy nasze zboże…zboże nasze to nasz czyn.”

Tegoroczne Dożynki Powiatowe odbyły się w niedzielę 27 sierpnia w Milejowie. Święto plonów rozpoczął barwny korowód  z tegorocznymi plonami, chlebem, licznymi wieńcami dożynkowymi  z Powiatu Łęczyńskiego jak również z mnóstwem stroi ludowych.

Po uroczystym przywitaniu zaproszonych gości i wręczeniu nagród: „Zasłużony dla rolnictwa”, która jest najwyższej rangi odznaczeniem w zakresie działalności na rzecz rozwoju rolnictwa, nadawanym przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi dla osób działających na rzecz rozwoju obszarów wiejskich którą otrzymała pani Violetta Tobiasz jak również, nagroda za pierwsze miejsce w XV Ogólnokrajowym Konkursie Bezpieczne Gospodarstwo, organizowanym przez KRUS,  którą otrzymali państwo Beata
i Piotr Kodraccy, następnie rozpoczęła się Msza Święta dziękczynna za tegoroczne plony.

Wśród  różnych atrakcji dla ducha i ciała, a także wśród wielu wystawców dużym zainteresowaniem cieszyło się stoisko informacyjno-promocyjne Lubelskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Łęcznej na którym, odwiedzający nas goście mogli uzyskać profesjonalną informację, poradę na zadane  pytania z dziedziny działania doradztwa rolniczego.

Na stoisku LODR nie zabrakło również różnorodnych odmian owoców, warzyw, zbóż, kwiatów,  orzechów laskowych, a także gadżetów i ulotek promujących Lubelski Ośrodek Doradztwa Rolniczego.

Magdalena Grzybowska-Konowałek