Dożynki powiatu lubartowskiego
Wpisany przez Administrator   
środa, 20 września 2017 10:08

W niedzielę 27 sierpnia br. rolnicy z powiatu lubartowskiego świętowali doroczne Święto Plonów, wieńczące rok ciężkiej pracy. Tradycyjnie tegoroczne Dożynki rozpoczęła uroczysta Msza Św. sprawowana w intencji rolników i ich rodzin, odprawiona w Bazylice św. Anny w Lubartowie. Podczas nabożeństwa poświęcone zostały dożynkowe wieńce wykonane przez delegacje z 12 gmin powiatu lubartowskiego.

Następnie barwny korowód dożynkowy udał się na Dziedziniec Pałacu Sanguszków, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości. Jednym z głównych jej punktów było przekazanie przez starostów dożynkowych chleba upieczonego z mąki pochodzącej z tegorocznych zbiorów na ręce gospodarzy dożynek. Starostami tegorocznych Dożynek Powiatu Lubartowskiego byli Państwo Małgorzata i Leszek Gałązka, młodzi rolnicy z Krępy w gminie Jeziorzany.

W trakcie uroczystości dożynkowych wręczono wyróżnienia 12 rolnikom zgłoszonym przez poszczególne samorządy gminne. Tradycyjnie przeprowadzony został konkurs wieńców dożynkowych w którym zwyciężył - w kategorii wieńców nowoczesnych - wieniec gminy Lubartów, a w kategorii wieńców tradycyjnych - wieniec gminy Niedźwiada. Wśród wielu wystawców, szczególną uwagę przyciągało stoisko promocyjne Lubelskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Końskowoli, przygotowane przez doradców z Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Lubartowie. Wystawa cieszyła się ogromnym zainteresowaniem przybyłych gości, którzy mogli uzyskać profesjonalną odpowiedź na nurtujące ich pytania w zakresie technologii stosowanej w produkcji roślinnej i zwierzęcej w szczególności o zagrożeniach jakie niesie za sobą ASF (afrykański pomór świń). Na stoisku wystawowym można było zobaczyć bardzo bogatą kolekcje odmian zbóż, leszczyny oraz ziemniaków a także kosze pełne warzyw wyprodukowanych w gospodarstwach ekologicznych powiatu lubartowskiego. Cenne informacje na temat odnawialnych źródeł energii przekazywał zainteresowanym osobom nasz kolega Pan Marek Siuciak, który pracuje w Powiatowym Zespole Doradztwa Rolniczego w Parczewie.

Po ceremoniale dożynkowym rozpoczęły się występy zespołów ludowych. Niestety, w związku z nawałnicą, która przeszła przez Lubartów, impreza została przerwana, a następnie - w konsekwencji intensywnych opadów deszczu i wiatru odwołana.

Doradcy PZDR Lubartów