Polowa prezentacja odmian kukurydzy w powiecie ryckim
Wpisany przez Administrator   
środa, 20 września 2017 12:06

Tłumy rolników głównie producentów mleka odwiedziło gospodarstwo rolne państwa Martyny i Mateusza Piątków w miejscowości Stryj, gmina Kłoczew w powiecie ryckim. Okazją była polowa prezentacja odmian kukurydzy, soi, mieszanek traw oraz roślin poplonowych. Wydarzenie odbyło się w niedzielę 17 września br., a głównymi organizatorami  była firma „Agro-Pol” Wojciech Białecki i Spółdzielnia Mleczarska w Rykach. Na polu demonstracyjnym zaprezentowano kolekcje najnowszych odmian kukurydzy czołowych firm nasiennych takich jak: Hodowla Roślin Smolice, Saatbau Polska, Środa Śląska, Maisadour, Ragt, Limagrain , Oseva, Caussade, IGP Polska, Agro Seed Haus oraz firma DSV Polska.

Po kolekcji odmian kukurydzy oprowadzał rolników prof. dr hab. Józef Adamczyk, który wygłosił również wykład na temat przebiegu okresu wegetacyjnego na polach kukurydzy w bieżącym roku i o aktualnych problemach w agrotechnice.

Wśród wystawców były też firmy z otoczenia rolnictwa zaopatrujące rolników w maszyny, pasze, materiał siewny zbóż, nawozy oraz firmy świadczące usługi z zakresu zbioru kukurydzy i traw na kiszonkę.

Na tym wydarzeniu nie mogło zabraknąć stoiska promocyjnego Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego z Ryk. Stoisko cieszyło się dużym zainteresowaniem rolników i ich rodzin. Informacji  udzielali specjaliści zakładowi Działu Technologii Produkcji Rolniczej i Doświadczalnictwa z LODR w Końskowoli. Udzielano specjalistycznych porad z zakresu tematyki prezentowanej na polach z kolekcjami roślin oraz z innych zagadnień związanych między innym z udzielaniem wsparcia finansowego rolników w ramach funduszy unijnych.

Była to już kolejna impreza tego typu organizowana w tym gospodarstwie - traktowana jest przez rolników, producentów mleka z uznaniem. Dzięki gościnności gospodarzy można było zwiedzić nowo wybudowaną oborę wolnostanowiskową na rusztach w systemie bezściółkowym.

W imieniu organizatorów i gospodarzy zapraszamy rolników producentów mleka za rok o tej samej porze – na pewno warto!