XIX „Święto Jesieni” w Kazimierzu Dolnym
Wpisany przez Administrator   
wtorek, 26 września 2017 13:00

Tradycyjnie, w pierwszą niedzielę kalendarzowej jesieni, w dniu 24 września 2017 roku, przed spichlerzem Muzeum Przyrodniczego, Oddziału  Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym, odbyło się „Święto jesieni”. W imieniu gospodarzy imprezę otworzył Dyrektor LODR w Końskowoli – Sławomir Plis oraz Pani Bożena Pajduszewska i Joanna Szkuat z Muzeum Nadwiślańskiego. „Święto Jesieni” swoją obecnością zaszczycili goście: Wicewojewoda Lubelski Pan Robert Gmitruczuk oraz pan Michał Sieczka z kancelarii Posła Krzysztofa Michałkiewicza. Od dziewiętnastu lat,  Lubelski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Końskowoli  współuczestniczy w organizacji imprezy, która na stałe wpisała się w kalendarz turystycznych atrakcji Kazimierza Dolnego. „Święto Jesieni” nawiązujące do tradycji dożynkowych, jest znakomitą okazją do promocji terenów wiejskich Lubelszczyzny oraz do prezentacji zasobów wiejskich spiżarni, piwnic i spichlerzy.

Jednodniowa wystawa plenerowa zatytułowana „Z lasów, pól i ogrodów” prezentująca warzywa, owoce, kwiaty, grzyby, miody, domowe przetwory i potrawy tradycyjnej kuchni, jest jednocześnie kiermaszem, na którym można podziwiać oraz zakupić wyroby kulinarne i rękodzielnicze, a pomimo nie zachęcającej pogody wystawcy i odwiedzający imprezę dopisali. Świadczy to o dużej popularności tego wydarzenia. „Święto Jesieni” to okazja do spotkania turystów, licznie odwiedzających Kazimierz Dolny z mieszkańcami wsi lubelskiej. Oprócz indywidualnych wystawców bardzo ciekawe są propozycje stoisk organizacji pozarządowych promujących gminy Lubelszczyzny. Od kilku lat odbywają się konkursy dla publiczności oraz na najpiękniejsze stoisko, a także  konkursy kulinarne lokalnych potraw, zgłaszanych przez wystawców. W tym roku do konkursu kulinarnego zgłoszonych zostało 50 potraw, z których jury po degustacji wyłoniło zwycięzców.  W Kościele Farnym w Kazimierzu Dolnym odprawiana jest msza dziękczynna za pomyślne zbiory, w intencji rolników i ogrodników oraz pracowników. W salach ekspozycyjnych Muzeum Przyrodniczego, urządzonych w spichlerzu zbożowym z XVI wieku, udostępnione są wystawy eksponatów z terenu Kazimierskiego Parku Krajobrazowego. Specjaliści i doradcy Lubelskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Końskowoli, prezentują płody rolne pochodzące z sadu i pola doświadczalno-wdrożeniowego LODR oraz z gospodarstw współpracujących.  Na kiermaszu, w pięknej scenerii złotej polskiej jesieni można podziwiać wyroby rękodzieła ludowego oraz degustować potrawy przygotowane zgodnie z lokalnymi recepturami i pochodzące z gospodarstw rolnych Lubelszczyzny. „Święto Jesieni”, jak co roku, jest doskonałą okazją do nawiązania bezpośrednich kontaktów, wymianą doświadczeń wystawców oraz zwiedzających, którzy niejednokrotnie specjalnie na tą imprezę przyjeżdżają do Kazimierza Dolnego.  

Wyniki konkursów organizowanych podczas Święta Jesieni 2017:  

KONKURS NA NAJPIĘKNIEJSZE STOISKO

MIEJSCE 1 Stowarzyszenie Sympatycy Rzeczycy

MIEJSCE 2 Stowarzyszenie Kobiet Powiatu Łęczyńskiego

MIEJSCE 3 Gmina Sawin

WYRÓŻNIENIE Stowarzyszenie Na Rzecz Ekorozwoju Wsi Zakrzów, Mikołaj Jackowski – Lawendowe Wzgórze, Stowarzyszenie Twórców przy CKPiT w Poniatowej

KONKURS KULINARNY

POTRAWY JARSKIE

MIEJSCE 1 Jarosław Skocz – Leszcz w occie

MIEJSCE 2 Stowarzyszenie Kobiet Powiatu Łęczyńskiego – Kotleciki owsiane

MIEJSCE 3 Gminne Koło Aktywnych Kobiet z Fajsławic – Zupa cebulowa z grzankami

WYRÓŻNIENIE Koło Gospodyń Wiejskich Chłaniów – Kotlety z karpia z sosem ananasowo-paprykowym

POTRAWY MIĘSNE

MIEJSCE 1 Gminne Koło Aktywnych Kobiet z Fajsławic – Roladki z farszem pomidorowo-grzybowym z sosem chrzanowym

MIEJSCE 2  Maria Kruk – Bronicki schab wędzony

MIEJSCE 3  Stowarzyszenie Kobiet w Wandalinie – Mięsiwo ze swojskim chlebem i buraczkami

WYRÓŻNIENIE Gmina Łęczna – Zapiekanka jednogarnkowa z Czworaków

PRZETWORY OWOCOWO-WARZYWNE

MIEJSCE 1 Stowarzyszenie Kobiet Wsi Teresin „Pod Lipą” – Dżem dereniowy

MIEJSCE 2  Andrzej Malowany – Olej lniany

MIEJSCE 3 Kwaśniak Ireneusz – Miód malinowy z maliny jesiennej

WYRÓŻNIENIE Gminny Ośrodek Kultury Sawin – Nalewka orzechowa

DESERY

MIEJSCE 1 Stowarzyszenie Ludzi Twórczych w Brzozowie – Kapuśniaczki na słodko

MIEJSCE 2 Jolanta Greczkowska – Gruszka z niespodzianką

MIEJSCE 3 Barbara Miś – Róża makowska

WYRÓŻNIENIE  Daniel Szkuat – Świnka szczęścia z jagodą

 

Sylwia Figiel