Polecane do nasadzeń na Lubelszczyźnie odmiany brzoskwiń, twardek i nektaryn testowane w Sadzie LODR Końskowola
Wpisany przez Administrator   
środa, 04 października 2017 11:59

Warunki pogodowe wiosną bieżącego roku ostatecznie po 20 latach badań i obserwacji przyczyniły się do  wytypowania niektórych odmian brzoskwiń, twardek i nektaryn przydatnych do uprawy amatorskiej i towarowej na obszarze województwa lubelskiego. Wiosną 1995 roku na terenie Sadu Doświadczalno – Wdrożeniowego LODR w Końskowoli we współpracy z Instytutem Sadownictwa i Kwiaciarstwa w Skierniewicach założono polowe doświadczenie odmianowo – podkładkowe złożone z 25 odmian i klonów brzoskwiń, twardek i nektaryn pochodzenia kanadyjskiego uszlachetnionych na podkładce siewka brzoskwini mandżurskiej.

Niespotykana seria przymrozków wiosennych 17 kwietnia, 21 kwietnia i 9 maja, kiedy temperatura w nocy spadała poniżej -50C skutecznie mocno ograniczyła lub wyeliminowała zupełnie plonowanie większości odmian tego gatunku. W tak ekstremalnie niekorzystnych warunkach tylko nieliczne odmiany i klony zawiązały owoce. Najbardziej wytrzymałymi na mrozy zimowe i przymrozki wiosenne okazały twardki, V–75024 znana również pod symbolem T5 i Virgil, których kwiaty i zawiązki okazały się odporne na niskie temperatury. Plonowanie tych odmian oceniono jako pełne i nie odbiegające od normy. Są to odmiany o jędrnym, nie mięknącym miąższu, przylegającym do pestki. Nadają się do przetwórstwa  i do spożycia w stanie świeżym jako owoce deserowe. Można je z powodzeniem również mrozić, co jest rzadką cechą owoców brzoskwiń.

Na uwagę zasługują także następujące odmiany brzoskwiń właściwych: Harbinger, Harrow Diamond, Harnaś, BL- 7 i nektaryna Redgold, których kwiaty okazały się niezbyt wrażliwe na przymrozki wiosenne.

Więcej informacji na ten temat zawiera artykuł w Lubelskich Aktualnościach Rolniczych w nr 9 z 2017 r.

Zdzisław Partyka