Spotkanie ekologiczne
Wpisany przez Administrator   
środa, 04 października 2017 12:04

W dniu 21 września 2017 roku w gospodarstwie ekologicznym Państwa Urszuli i Piotra Osików w Woli Skromowskiej odbyło się Spotkanie Ekologiczne. Wydarzenie zorganizowane zostało przez firmę nasienną Bejo Zaden zajmującą się dystrybucją ekologicznych nasion warzyw i zgromadziło wielu rolników oraz specjalistów z branży ekologicznej. Wśród ponad 100 uczestników były osoby indywidualne i grupy z województwa lubelskiego i z całej Polski.

Gości powitał dyrektor firmy Bejo Grzegorz Pastuszka. Głos zabrał także przedstawiciel firmy w województwie lubelskim Marcin Moczulski. Zaprezentował on krótko ponad 20-letnie doświadczenie i wkład firmy w rozwój produkcji nasion ekologicznych. Dotychczas wprowadzono około 140 odmian ponad 30 gatunków warzyw w jakości eko. Dostępne są ekologiczne nasiona marchwi, pietruszki, kapusty, cebuli, buraka ćwikłowego, selera korzeniowego i naciowego, a także fenkułu, szpinaku, pora i innych warzyw. Prezenter podkreślał dodatni trend w produkcji ekologicznej, jaki można zaobserwować na przestrzeni ostatnich lat: wzrost produkcji warzyw ekologicznych, rosnącą powierzchnię upraw, oraz rosnące zainteresowanie produktami ekologicznymi i zwiększający się popyt na zdrową żywność. Wynika to przede wszystkim ze wzrostu wiedzy i świadomości konsumentów. Warzywa ekologiczne uważane są bowiem za żywność klasy premium.

Kolejne wystąpienia dotyczyły środków produkcji przeznaczonych do rolnictwa ekologicznego. Zaprezentowane zostały nawozy z firmy Natural Crop, swoje produkty i oferty przedstawili także przedstawiciele firm Nexbio, Agrosystemy Puławy, oraz Green-Yard Frozen Poland Sp. z o.o.. Ostatnim prelegentem była dr inż. Beata Studzińska, która inspirowała do wytrwałej pracy w gospodarstwie, opartej na wiedzy i doświadczeniach własnych i innych rolników ekologicznych.

Końcowym etapem wydarzenia była prezentacja poletek demonstracyjnych z różnymi gatunkami i odmianami warzyw ekologicznych.

Całe spotkanie odbyło się w przyjaznej atmosferze, umilone pysznym poczęstunkiem, z rozmowami i wymianą doświadczeń w tle.